AMERİKA VİZESİ BAŞVURUSU İÇİN ŞAHSEN GİTMEK GEREKLİ Mİ ?

Amerika vizesi başvurusu için şahsen gitmek gerekli mi ?

ABD vizesi için başvuru yapan kişilerin Konsolosluk bölümüne mutlaka şahsen gelmeleri gerekmektedir. Amerika vize başvurusu yapan kişilerin, sadece üç istisna durumda gelmelerine gerek yoktur.

  1. Amerika vizesi başvurusunda bulunan yolcu eğer 14 yaşından küçükse gelmesine gerek yoktur.
  2. Amerika vizesi başvurusunda bulunan yolcu eğer 80 yaşından büyükse gelmesine gerek yoktur.
  3. Amerika vizesi başvurusunda bulunan yolcunun daha önce Amerika vizesi varsa ve buna istinaden 1 Mayıs 2007 tarihinden sonra 10 parmak izini de İstanbul ya da Ankara konsolosluklarına verdiyse, başvurduğu vize türü aynıysa ve kimlik bilgileri değişmediyse, daha önceki vizesinin bitiş tarihinden 48 ay geçmediyse gelmelerine gerek yoktur.

Yukarıda belirtilmiş olan bu üç istisna kuralı sağlamayan vize başvuru sahiplerinin gerekli evrak listesini sağladıktan sonra randevu saatinde hazır bir şekilde bulunmaları ve mülakata katılmaları zorunludur.

Amerika yolculuğunuzdan önce eski pasaportunuzu kontrol ediniz. Eğer eski pasaportunuzda Amerika vizeniz varsa yeniden başvuru ücreti yatırmanıza, randevu almanıza, elçilik veya başkonsolosluğa gitmenize gerek kalmayabilir. Eski pasaportunuz ve yeni pasaportunuzun yanınızda bulunması gerekmektedir.