VERİA

Karaferye (Yunanca: Βέροια, Veroia) Yunanistan’ın Orta Makedonya bölgesinde, Imathia vilayetinin (nomos) merkezi olan ve Selanik’e yaklaşık 76 km[1] uzaklıkta 40000 nüfuslu bir şehirdir. Osmanlı Devleti döneminde Selanik ve Manastır gibi iki önemli şehri birbirine bağlayan yol üzerinde olması nedeniyle Balkanlar’ın en önemli merkezlerinden biriydi. 1924 Nüfus Mübadelesi öncesinde yoğun bir Türk nüfus, ayrıca II. Dünya Savaşı Yahudi Soykırımı öncesinde kalabalık bir Yahudi nüfus barındırmaktaydı.

Bölgesel önemi bulunan ticari ve idari merkez sıfatını günümüzde de sürdürmektedir. İyon Denizi sahilinden Türkiye sınırına uzanacak şekilde planlanan Via Egnatia, Selanik’ten önceki çıkışında Karaferye’den (Verioa) geçmektedir.

Karaferye yakınındaki (13 km.) Vergina’da yakın geçmişte keşfedilen Makedon kral mezarları nedeniyle bölgenin turistik önemi artmış, mezar alanı UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Türkiye’de Hititoloji’nin öncüsü olann Sedat Alp Karaferyelidir.

Yunanistan vizesi almak için 0312 966 09 90 nolu telefondan veya Remzi Oğuz Arık Mah. Bestekar Cad. No:74/10 Çankaya Ankara, adresinden bize ulaşabilirsiniz.