SALZBURG

Salzburg, Avusturya’nın orta-kuzey kesiminde yerleşim bölgesidir. Avusturya’nın bır eyâletidir. 150.000’lik nüfusuyla Avusturya’nın 4. büyük şehridir. Alp dağlarının eteğinde, Almanya sınırında, Viyana’nın 270 km. batısında yer alan aynı adlı eyaletin merkezidir.

Salzach nehrinin kenarında yer alan bu kent, adını buranın ilk sakinlerinin hayatını kazandıkları zengin tuz çökeltilerinin almıştır.

Başlıca sanayi kolları arasında çalgı yapımcılığı, bira yapımcılığı, dokuma sanayii, çeştili makineler ve elektrikli gereçler yapımı, basımcılık ve yayımcılık v.b. sayılabilir. Ama başlıca gelir kaynağını turizm oluşturmaktadır.

Mozart’ın doğum yeri olan kent, her yıl düzenlenmekte olan Salzburg Festivali ile binlerce klasik müzik hayranını kendisine çekmektedir. 27 Ocak 2006 tarihinde, Wolfgang Mozart’ın doğumunun 250. yıldönümü Salzburg’un tüm 35 kilisesinde kutlandı (sabah 8.00 yerel saatinde). Sonra kilise çanları çaldı. Büyük kutlamalar yıl boyunca gerçekleşmiştir.

Anschluss sırasında, Avusturya’nın bağımsızlığına ilişkin planlanan referandum öncesi 12 Mart 1938’de Nazi Almanyası tarafından ilhak edildi. Alman birlikleri şehre taşındı. Siyasi rakipler, Musevi vatandaşlar ve diğer azınlıklara daha sonra tutuklandı ve sürüldü. Sinagoglar yıkıldı ve Sovyetler Birliği’nden gelen mahkûmlar ve diğer milletler için birkaç savaş esiri kampları kuruldu. II. Dünya Savaşı sırasında, Salzburg-Maxglan toplama kampı burada yer aldı. Bu bir Roman kampı idi ve yerli sanayiye köle işgücü sağlandı. Müttefik bombardımanında 7.600 ev yıkıldı ve 550 kişi öldü. Özellikle Salzburg tren istasyonu çevresinde şehrin binalarının yüzde 46’sı yokoldu. Şehrin köprü ve katedralinin kubbesi yıkılmış olmasına rağmen Barok mimarisi bozulmadan kaldı. Sonuç olarak, bu tarz mimarisi kalan birkaç örneklerinden biridir. Amerikan askerleri 5 Mayıs 1945 tarihinde Salzburg’a girdi.

Avusturya vizesi almak için 0312 966 09 90 nolu telefondan veya Remzi Oğuz Arık Mah. Bestekar Cad. No:74/10 Çankaya Ankara, adresinden bize ulaşabilirsiniz.