NESSEBAR YARIMADASI VE ANTİK ŞEHRİ

Karadeniz’in kayalık bir yarımadasında yer alan 3.000 yıldan yaşlı Nessebar bölgesi ilk olarak bir Trakya yerleşimi (Menebria) olmuştur. MÖ 6. yüzyılın başlangıcında şehir bir Yunan kolonisi haline gelmiştir. 19. yüzyılda inşa edilen ahşap evler dönemin tipik Karadeniz mimarisini yansıtmaktadır. “Kırk kiliseli kent” olarak da bilinen Nesebar, bugün için Bulgaristan kıyılarının en önemli turistik merkezlerinden biri konumundadır.

Antik Nessebar şehrinde en önemli yerlerden birisi eski Metropolitan Kilisesi’dir. Merkezdeki kilise MS 6. yüzyıl Bizans mimarisinin en güzel örneklerindendir. Yüzyıllar boyunca birçok eklemeler ve onarımların yapıldığı kilisenin şu anki yerinde antik dönemde agora olduğu tahmin edilmektedir.

St. Stephan Yeni Metropolitan Kilisesi, St. John Kilisesi, Christ Pantokrator Kilisesi diğer önemli yerlerdir. Bunun yanında Bulgar Rönesansı (18-19. yüzyıl) döneminde yapılan Nessebar evleri iyi korunmuş ve kasabanın simgesi haline gelmiştir. Evlerin birinci katı beyaz taşlardan inşa edilirken ikinci katları ahşaptan yapılmıştır. Evlerin yerleri gri taşlarla döşeli ve ilk kattaki pencereler epeyce geniştir. Evlerdeki ahşap oymalar, kapılar ve mobilyalar hâlâ o dönemin zenginliğini yansıtmaktadır.

Bulgaristan vizesi almak için 0312 966 09 90 nolu telefondan veya Üsküp Caddesi (Çevre Sk.) No:20/8 06680 Çankaya/Ankara, adresinden bize ulaşabilirsiniz.