LUZERN

Luzern, (Almanca: Luzern; Luzern Almancası: Lozärn; Fransızca: Lucerne; İtalyanca: Lucerna; Romanşça: Lucerna) Almanca-konusulan kisimda kuzey-merkezi İsviçre’de bir şehir. Luzern sehri Luzern Kantonu baskentidir ve Luzern Ilce (Wahlkreis) merkezidir. Dört Kanton Gölünün o noktada Reuss Nehri’ne dökülen batı ucunda yer alir.

63.000 nüfüslu şehirdir. Şehirde, Orta Çağ’dan kalma birçok tarihi yapı vardır. Ahşap ve üzeri örtülü Chapelle Köprüsü, 14. ve 17. yüzyıl’dan kalma rahip meclisi binası, vb. B. Thorwaldsen’in taslağına dayanılarak yapılan Luzern Aslanı Anıtı, Fransız ordusundaki İsviçrelilerin 1792’de kılıçtan geçirilmesinin anmak için dikilmiştir. Güzel Sanatlar Müzesi, demiryolu ulaşımındaki gelişmeyi gösteren Ulaştırma Müzesi, Glaciers Bahçesi şehirdeki ilgi çekici mekânlardır. Şehir, Sankt-Gothard yolunun ağzındaki durumundan, Zürih kadar yararlanamadı. Bununla birlikte, daha 16. yüzyıl’da dokuma sanayii kuruldu ve kumaş ticareti gelişti. 19. yüzyıl’da ipek ve sunî ipek işlenmesi gelişti. Bir nükleer santrale sahip olan Luzern, ayrıca göl kıyısında büyük bir turistik merkez ve Alp Dağları’na giden birçok yolun çıkış noktasıdır.

İsviçre vizesi almak için 0312 966 09 90 nolu telefondan veya Üsküp Caddesi (Çevre Sk.) No:20/8 06680 Çankaya/Ankara, adresinden bize ulaşabilirsiniz.