CENEVRE

Cenevre (Fransızca: Genève, Arpitanca: Genèva, Almanca: Genf, Romanşça:Genevra; İtalyanca:Ginevra ), İsviçre’de Cenevre Gölü kıyısında yer alan, İsviçre’nin Zürih şehrinden sonra en yüksek nüfuslu ikinci şehridir. Fransızca konuşulan İsviçre bölgesi olan “Suisse Romande” bölgesinin en büyük şehridir. Aynı ada sahip Cenevre kantonu’nun başkentidir. Rhône Nehri’nin Cenevre Gölü’nden çıkışında konumlanmıştır.

Belediye sınırları içinde şehir (ville de Geneve) (Mart 2013 tahmini itibariyle) nüfusu 194,245 kişi olup Belediye’yi de içine alan Cenevre Kantonu (République et Canton de Genève) içinde nüfus 472,530 İsviçreli ikametgahlı kişidir. 2011 yılı tahminlerine göre ise şehir merkezine

Genevre bir “küresel şehir” niteliği arzetemektedir ve İsviçre’nin en kozmopolit şehri olan Cenevre’de halkın %44.3’unu yabancılar oluşturmaktadır.[1] Şehir bir küresel finansal merkezdir. Cenevre CERN yüksek enerji fiziği laboratuvarına, Birleşmiş Milletler’in Avrupa’daki merkezine ve bu kuruluşun birçok alt kuruluşuna ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin merkezi buradadır. Cenevre dünyada bulunan diğer uluslararası kurumların epey çoğuna merkezlik yapmaktadır.[2] Harp sahalarında asker olmayanlara karşı ve harp esirlerine karşı yapılacak muamele ve tutumları ele alan “Genevre Konvansiyonları” bu şehirde imzalanmıştır.

2008 yılında yapılan araştırmalara dayanan “Küresel Finansal Merkezleri Endeksi”nin finansal merkezler rekabeti ölçümlerinde Genevre Avrupa’da Londra ve Zürih’ten sonra 3. sırayı ve uluslararası olarak 9. sırayı aldığı açıklanmıştır.[3] 2009’da yapılan anketlere dayanan çalışmaya göre hesaplanan “yaşama kalitesi” endeksi Cenevre’nin Viyana ve Zürih’ten sonra üçüncü sırada olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan “Mercer Araştırma Şirketi” tarafından yapılan anket araştırmalarına göre yabancı tebali uluslararası memur ve menjer çalışanlar için dünyada en pahalı şehirler arasında Cenevre 2009’da 4. ve 2011’de 5. sırada gelmektedir.[4]

Ayrıca ünlü Cenevre otomobil fuarına ev sahipliği yapmaktadır.

Saatçilik gelişmiştir.

Şehir, zengin sosyetenin de uğrak yerlerindendir.

İsviçre vizesi almak için 0312 966 09 90 nolu telefondan veya Üsküp Caddesi (Çevre Sk.) No:20/8 06680 Çankaya/Ankara, adresinden bize ulaşabilirsiniz.