BASEL

Basel (Almanca: Basel, Fransızca: Bâle, İtalyanca: Basilea) Basel, İsviçre’nin kuzeybatısında bulunan bir sınır şehridir. Basel şehri “Basel Stadt” (basel ştad) Kantonu’nun başkentidir. 170.000’in üzerinde nüfusu ile İsviçre’nin Zürih ve Cenevre’den sonraki en büyük üçüncü şehridir. Basel, Almanya ve Fransa`ya komşudur. Günlük Basel`e giriş yapan 100.000 kişinin içerisinde bu komşu ülkelerden çalışmak için gelenlerin sayısı önemli rol oynamaktadır.

Şehrin içinden Ren (Rhein) nehri geçmektedir. Ren nehri, şehri büyük Basel ve küçük Basel olarak ikiye ayırmaktadır. İki bölgeyi de birbirine bağlayan 5 köprü bulunmaktadır. Bunlar arasında tam ortada bulunan Rheinbrücke (Ren köprüsü) 1225 yılında yapımına başlanmış olup 1244’te kullanıma açılmış ve birçok süreçten geçerek günümüzdeki halini almıştır.

Basel kimya endüstrisi açısından önemli bir merkezdir. Dünyanın en büyük kimya şirketlerinden Novartis ve Hoffmann-La Roche’un merkezleri Basel’de bulunmaktadır.Ayrıca dünyanın gelmiş geçmiş en iyi tenisçisi Roger Federer Basel’de doğmuştur.

Basel bircok uluslararasi fuara ev sahipligi yapmaktadir. Dünya capinda en büyük diye nitelendirilen Basel Art ve Schmuckmesse fuarlari döneminde hotellerdeki doluluk orani %100e ulasir. Kültür ve sanat acisindan yogunluk orani cok yüksek bir sehir olan Basel ve yakin cevresinde 40a yakin müze bulunuyor. Varligini hala sürdüren en eski müze “Kunstmuseum” Sanat müzesi, ilk defa yapilan “Schaulager” ve “Foundation Beyeler” gibi önemli sanat mekanlari bu sehirde bulunuyorlar.

Ekonomik acidan paranin ve refahin ülkesi olan Isvicre`ninde kisi basina 115.000 Isvicre Frangi civari geliriyle en zengin sehridir.

İsviçre vizesi almak için 0312 966 09 90 nolu telefondan veya Üsküp Caddesi (Çevre Sk.) No:20/8 06680 Çankaya/Ankara, adresinden bize ulaşabilirsiniz.