RUSYA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Rusya Vizesi

Evraksız Vize İşlemleri

Rusya vize başvurularımızda turistik vize için tarafımıza sadece pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi göndermeniz yeterlidir.

 

Rusya Federasyonuna acil giriş gerektiren olağanüstü durumlarda, vatandaş vizenin erken verilmesi ile ilgili talepte bulunabilir, bu sebeple Rusya vize evraklarının inceleme süreleri Rusya Federasyonu Büyükelçiliğini veya Rusya Federasyonu Başkonsolosluğunun kararına esasen 3 iş gününe veya daha az bir süreye düşürülebilir.

1 Günde Vize

Ekspres Rusya Vizesi başvurularımız da 1 günde sonuç almaktayız.

Rusya’ya vize var mı?

Rusya Federasyonu, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşlarına yönelik adı geçen 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşmanın yürürlüğünü kısmen durdurmaktadır.

Rusya vizesi mevzuatı uyarınca 1 Ocak 2016 tarihten itibaren söz konusu vatandaşlar, Rusya Federasyonu diplomatik yada konsolosluk temsilciliklerinin birinde Rus vizesini almalıdırlar.

RUSYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. Gidiş-Dönüş Uçak Bileti
2. Otel Rezervasyonu
3. En az 7 Ay Pasaport Süresi
4. Fuar, Seminer Vb. Programlara Katılacaksa Davetiye, Davet Yazısı v.b.

5. Kimlik Fotokopisi

6. Ev Adresi

7. İş Adresi

Söz konusu tedbir, Rusya Federasyonu hudutları dahilinde geçici ikamet izni veya daimi ikamet izni bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, özel ve hizmet pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu hudutları dahilinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ve konsolosluk temsilciliklerine çalışmaya gönderilen geçerli özel ve hizmet pasaportu sahipleri ile özel, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi olan aile fertleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Rusya Federasyonunda kalış süresince kimliğini kaybetmiş ve Türkiye Cumhuriyeti diplomatik veya konsolosluk temsilciliğinde seyahat belgesi veya geçici pasaportu temin etmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanmayacaktır.

Not: Anlaşmanın 1.maddesi gereğince 1 Ocak 2016 tarihine kadar Rusya Federasyonu’na giriş yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonunun topraklarında kalış süresinin giriş tarihinden itibaren 30 günü aşmaması koşuluyla geçerli kimlik ile vizesiz olarak Rusya Federasyonunda bulunabilecek ve çıkış yapabileceklerdir.

Rusya Büyükelçilik Duyurusu (26.11.2015)

Vatandaşlarımızın Görev Bölgemize Yapacakları Seyahatlere İlişkin Duyuru

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu’na yapacakları 30 güne kadarki çalışma ve eğitim amacı taşımayan seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Bu çerçevede, Rusya Federasyonu’na vizesiz olarak gelen vatandaşlarımızın 30 gün içinde ülkeden ayrılmaları gerekmektedir.
2. Türkiye ile Rusya arasındaki 30 güne kadar geçerli olan vize muafiyetinin çalışma, eğitim ve staj etkinlikleri için kullanılması kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle, Rusya’ya bu amaçlarla gelecek olan vatandaşlarımızın geliş amaçlarına uygun olarak vize almaları gerekmektedir.
3. Bununla birlikte, transit seyahatleri de kapsayan vize muafiyeti 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde geçerlidir. Bu kapsamda, Rusya’ya girişlerinden itibaren vatandaşlarımız, bir defada 30 günü aşmayacak şekilde ve giriş-çıkış yapmak suretiyle 180 gün içinde azami toplam 90 gün Rusya’da kalabileceklerdir.
4. Vatandaşlarımızın Rusya’ya gelmelerinin ardından 7 gün içinde ilgili Rus makamlarında kayıt (registratsia) yaptırmaları gerekmektedir. 7 günden kısa süreli seyahatlerde kayıt zorunluluğu bulunmamaktadır. Otelde kalacak olan vatandaşlarımız için bu işlem otel yönetimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak, şahısların, arkadaşlarının veya akrabalarının yanında ikamet edecek vatandaşlarımız adına kayıtların ev sahipleri tarafından yaptırılması gerekmektedir.
5. 30 günlük yasal kalış süresini makul gerekçelerle ihlal edenlerin Rusya’dan çıkmak için çıkış vizesi almaları ve para cezası ödemeleri gerekmektedir. Çıkış vizesi işlemlerinin tamamlanması bir haftayı bulmaktadır.
Geçerli bir mazereti bulunmadan vize muafiyeti süresini ihlal edenler ve/veya bu süre zarfında gayri yasal şekilde çalışanlar çıkış vizesi verilmeden sınır dışı edilmektedirler. Bu kişilere Rusya’ya 5 yıl giriş yasağı da konulmaktadır.

Rus vizesi mevzuatı uyarınca, Rusya Federasyonu’na (RF) seyahat eden Türk vatandaşlarının, RF sınırından giriş sırasında doldurulan Göç Kartı’nda belirtilen seyahat amacının “RF’ye geliş amacıyla” uyumlu olması gerekmektedir.
Bu çerçevede, RF’ye resmi ve özel amaçlarla seyahat eden tüm vatandaşlarımızın, Göç Kartı’nda yeralan “seyahat amacı” bölümünü seyahat amaçlarına uygun olarak işaretlemeleri / pasaport memuruna beyan etmeleri önem taşımaktadır.

Rusya vizesi

 

Rusya Federasyonu Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu Rusya vize dilekçelerini inceler ve tüm evrak takımının teslim edilmesinden ve konsolosluk harcının ödenmesinden sonra, istenen vize tipi için belirlenen süreler içerisinde (4 ile 10 gün içerisinde) vizenin verilmesi veya reddedilmesi yönünde kararlar alır.

Bazı durumlarda vize başvurularının incelenme süreleri Konsolosluk kurumunun kararına göre değişebilir.

 

Konsolosluk kurumları, gerek duyulduğunda, aynı zamanda karşılıklı yardımlaşma prensiplerinden yola çıkarak, Rusya vizesinin alınması ile ilgili evrakların incelemesinde vize işlem süresini 30 güne kadar uzatma ve değiştirme hakkına sahiptir.

Rusya Vize Ücreti

1. Normal pasaportlara vize uygulanmaktadır. Yeşil ( hususi ) Gri ( hizmet ) ve Siyah diplomatik pasaportların tamamına 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.

2. Vize bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport.

3. Otel ve gidiş dönüş uçak biletleri.

4. 30 günün üzerinde yapılacak seyahatler için alınacak teknik veya Business vizelerin orijinal davetiyelerin Rusya Dışişleri Bakanlığından çıkış süresinin minimum 12 iş günü ( 90 günlük davetiye ) maksimum 25 iş günü ( 364 günlük davetiye ) çıkış süreleri dikkate alındığında seyahatinizden en az 30 gün önce firmamıza başvurmanız önemle rica olunur.

5. Rusya Büyükelçiliği randevu sistemiyle çalışmamaktadır.

6. Express vize uygulaması 1 iş günü, normal vize işlemi 4 iş günüdür.

7. Rusya vizesi başvurularında bölge ayrımı yoktur.

Almanya Vizesi, Amerika Vizesi, Avusturya Vizesi, Belçika Vizesi, Çek Cuhm. Vizesi, Çin Vizesi, Dubai Vizesi, Fransa Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Romanya Vizesi, Macaristan Vizesi, yurtdışı vizesi, yurtdışı vize

0312 966 0990

RUSYA

Genel Özellikleri

  • BaşkentMoskova
  • Telefon Kodu+7
  • Kuruluş Tarihi 1721
  • Nüfus143.500.000
  • Milli MarşıPatriotiçeskaya Pesnya
  • Para BirimiRuble
  • Malta Ankara BüyükelçiliğiAziziye, 06690 Çankaya/Ankara
Rusya Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Rusya Vizesi için Sıkça Sorulan Sorular

Rusya vize ücreti

Rusya Vize Ücreti Rusya vize ücreti  150 Dolardır. Grup başvuruları ve daha detaylı bilgi için 03129660990 05544960606Detaylı Bilgi