PORTEKİZ VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi almak isteyen kişiler Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Bu kişilerin pasaportunda geçerli Schengen Vizesi bulunuyorsa, mevcut vize ile Portekiz’e vize başvurusu yapmadan seyahat edebilirler.

Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Portekiz vizesi başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Uzun süreli (çalışma, oturum vb. ) ikamet gerektiren seyahatler için Portekiz’e seyahat edecek olan Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu hamili kişiler Portekiz vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar.

Portekiz Vize Uygulaması

Portekiz’e kısa süreli ya da uzun süreli sebeplerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları vize başvurularını Portekiz Konsolosluğu’na Macaristan Konsolosluğu’na, Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

Portekiz Devleti Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı Portekiz Schengen vizesi sahibi kişiler seyahatlerini Portekiz’den başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Portekiz Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler.

Toplam 26 ülkeden meydana gelen Schengen Bölgesi, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi ülkeleri kapsamaktadır. İsviçre, İzlanda ve Norveç AB’ye üye olmadıkları halde imzaladıkları özel anlaşmalar vasıtası ile Schengen Bölgesi’ne üye olmuşlardır.

Portekiz’e seyahat etmeyi planlayan kişiler, bu ülkeye 90 günden daha kısa sürecek olan Portekiz seyahatleri için Portekiz Schengen Vizesine başvuru yapmalıdırlar. Portekiz’e 90 günden daha uzun sürecek sebeplerle seyahat edecek olan şahıslar Uzun Süreli Portekiz vizesi için başvuru yapmalıdırlar.

Portekiz Schengen Vizesi 1995 yılında Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında dolaşım serbestisi tanıyan Schengen Sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşmeye taraf olan ülkeler kendi içlerinde Schengen Bölgesi oluşumunu sağlamıştır. Taraf ülkeler Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelerle ilgili sınır geçişlerinde ortak bir uygulama benimsemiştir

Portekiz Kısa Süreli Vize (Schengen Vizesi): Portekiz Devleti’ne, resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler Portekiz Schengen Vizesine müracaat etmelidirler. Portekiz Schengen vizesi en fazla 90 gün konaklama  hakkı tanımaktadır.

Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerini vize müracaatı yaptıkları ülkeden başlatmak şartıyla, aynı vize ile diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilmektedir. Schengen vizesi, üye ülkelerin konsoloslukları tarafından kısa süreli(90 günden az olan) seyahatler için verilen vize türüdür.

Portekiz vize çeşitleri

Portekiz devletine seyahat edecek olan kişiler Portekiz vize başvurularını planladıkları seyahatin amacına uygun yapmalıdır. Portekiz’e yapılacak seyahatin amacına göre;

 • Portekiz turistik vizesi
 • Portekiz aile ziyareti vizesi
 • Portekiz ticari vizesi
 • Portekiz oturma vizesi
 • Portekiz çalışma vizesi gibi sınıflar halinde değerlendirilmektedir.

 

 

Portekiz Uzun Süreli (Ulusal) Vize

Portekiz Devleti’nde 90 günden daha uzun süre konaklama gerektiren sebeplerle seyahat etmesi gereken kişilerin başvurması gereken vize tipidir.

Portekiz Vize İşlemleri için gerekli belgeler

Portekiz vizesi için başvuru yapacak kişiler öncelikle Portekiz vize başvuru formunu doldurmalıdır. Portekiz vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olmalıdır. Portekiz vizesine İstanbul’dan başvuru yapan kişiler başvurularını Macaristan Konsolosluğu aracılığı ile yapacaklarsa, evraklarını Macaristan Konsolosluğu’nun talep ettiği dillere çevirmelidir.

Portekiz Konsolosluğu’na Portekiz vizesi için ibraz edilen evraklar, başvuru sahibinin Portekiz’e seyahat etme amacını, seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağını ve kişinin Türkiye’ye geri dönmek konusunda kararlı olduğunu gösterir nitelikte olmalıdır.

Biyometri işlemi

Portekiz Vizesi almak isteyen kişiler, vize işlemleri sırasında Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi taraması yaptırmak zorundadır. Bu sistem ilk defa 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanmış, sonrasında dünya çapında tüm Avrupa Birliği (AB), Schengen ülkeleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Biyometri işleminin amacı yurtdışı seyahatlerde kimlik sahteciliğini engellemektir. Bu nedenle işlemi yaptırması gereken kişiler işlem yapılacağı zaman parmak izi alınacak merkezde hazır bulunmalıdır.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’de de kullanılmaya başlanan biyometri işlemi, İtalya,  Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi birçok ülkede kullanılmakta ve her geçen gün daha yaygın hale gelmektedir.

 • – Devlet ve hükümet liderleri, aileleri ve beraberinde seyahat eden kişiler, uluslararası organizasyonlar tarafından resmi nedenlerle davet edilen kişiler parmak izi işleminden muaftır.
 • – Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda biyometri işlemi yaptırmak zorunda değildir.
 • – Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler engellerini doktor raporu ile desteklemek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır. Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibi engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırmalıdır.
 • – 12 yaşından küçük çocuklar biyometri işlemine tabi tutulmazlar.

Biyometri işleminde dijital bir parmak tarayıcıyla ellerde bulunan 10 parmağın izi alınır. Parmak izi alma işlemi gizlilik çerçevesinde yapılmaktadır. Portekiz’e seyahat etmek amacıyla vize başvurusunda bulunan kişiler biyometri işlemleri yapılırken herhangi bir sorun oluşmaması için, parmaklarında kesik, hasar ya da kına olmamasına dikkat etmelidir.

Üçüncü ülke vatandaşları için Portekiz vizesi

Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti oturum izni ve Türkiye pasaportu sahibi oldukları takdirde Portekiz vize başvurularını Türkiye’den yapabilmektedir.

Bazı ülkelere ilişkin vize işlemlerini Türkiye’den yaptırabilen şuan savaş bölgesi konumundaki Suriye ve Irak ülkelerinin vatandaşları için de Portekiz vize başvurularında oturum izni şartı aranmaktadır.

Türkiye’de oturum iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşı kişiler Portekiz vizesi başvurularında şu hususlara dikkat etmelidir;

 • – Portekiz vize işlemleri için başvuru yapan kişiler Türkçe bilmiyorsa işlemlerini bir tercüman refakatinde yapmalıdır.
 • – Portekiz vizesi için başvuru yapacak kişiler biyometri işlemine tabi olacakları için bizzat başvuru yapmalıdır.
 • – Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Portekiz vizesi başvurularını Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ya da Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığıyla yapabilmektedirler.
 • – İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişiler Portekiz Vizesi başvurularını Macaristan Konsolosluğu’na da yapabilmektedir.

Portekiz vizesi kaç günde çıkar?

Vize başvurusu için talep edilen evraklar eksiksiz ve doğru olarak temin edilip, İbraz edildiği durumda Portekiz vizesi başvuruları 10-15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Portekiz vizesi başvurusunda bulunacak kişiler vize başvurularının Portekiz ve Türkiye resmi tatillerine denk gelmesi durumunda aksaklık yaşanabileceğini dikkate alarak vize başvurularını olabildiğince erken yapmalıdır.

Portekiz vizesi danışmanlık işlemleri için firmamıza 03129660990 telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Portekiz Büyükelçiliği

PORTEKİZ

Genel Özellikleri

 • BaşkentiLizbon
 • Telefon Kodu+351
 • Kuruluş Tarihi
 • Nüfusu10,46 milyon (2013)
 • Milli MarşıA Portuguesa
 • Para BirimiEuro
 • Portekiz Ankara BüyükelçiliğiKırlangıç Sokak, no: 39 Gaziosmanpaşa, Çankaya06700 Ankara
Portekiz Vizesi Hakkında Genel Bilgiler