POLONYA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Polonya Vizesi

Polonya  Schengen Vizesi

Polonya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusunda bulunma zorunluluğundadır.

Hususi, Diplomatik veya Hizmet Pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için Polonya vizesi işlemlerinden muaftırlar.

Polonya’ya uzun süreli( aile birleşimi, oturum, çalışma gibi…..) amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları başvuruları için direkt olarak Polonya Ankara Büyükelçiliği ve Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişime geçilmelidir.

Polonya Vizesi Hakkında

Polonya Schengen ülkesidir. Bundan dolayı ülkeye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Schengen vizesi; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre’de geçerlidir.

Schengen vizesi, seyahat edilecek Schengen üyesi ülkelerde en fazla 90 gün kalma hakkı vermektedir. Schengen kuralları uyarınca; Schengen vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini vizesine sahip oldukları Schengen ülkesinden başlatmalıdır.

Polonya  Vize Başvurusu

Polonya’ya seyahat edecek olan kişiler vize başvurularını Polonya Konsolosluğu, Polonya Büyükelçiliği ve Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/ Seyahat Acenteleri vasıtası ile yapabilirler.

Polonya Konsolosluğu kısa süreli seyahat amacı taşıyan vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) doğrudan kabul etmemektedir. Kısa süreli vize işlemleri Polonya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği kurumlar ve Vize Danışma Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Ancak uzun süreli Polonya vizesi aile birleşimi, oturum vizesi vb. başvuruları söz konusu olduğunda Polonya Konsolosluğu’na veya Polonya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır.

Polonya vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Polonya Konsolosluğu’na aittir.

Polonya Vizesi Biometri İşlemi

Polonya’ya seyahat edecek olan kişilerden, vize işlemleri alınırken başvuru sırasında Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi ibraz etmeleri istenmektedir.

Kimlik sahteciliğini engellemek amacıyla yapılan biometri işleminde, veriler parmak izi merkezlerinde tespit edilir.  Bu yüzden vize başvurusunda bulunan kişilerin kendilerinden alınması zorunlu olan biometrik veri( 10 parmak izi) için işlem esnasında hazır bulunmaları gerekmektedir.

İtalya,  Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi birçok ülkede kullanılan ve her geçen gün biraz daha yaygın hale gelen biometri işlemi, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’de de kullanılmaktadır.

– Siyasi liderler, aileleri ve beraberinde seyahat eden kişiler, uluslararası organizasyonlar tarafından resmi nedenlerle davet edilen kişiler,

– Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları (üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda),

– 12 yaşın altındaki çocuklar (şahsen başvuru yaptıkları takdirde) ve

– Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler biometri işleminden muaftır.

10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibi engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi vermelidir

 

Önemli ! : 

Biyometri işlemleri yapılırken başvuru sahibinin yapılacak işlemlerde sıkıntı yaşamamak adına parmaklarında kesik, hasar ya da kına olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumdaki kişilerin durumu destekleyen tıbbi rapor göstermeleri gereklidir.

Polonya Vizesi Konsolosluk Başvuru Bölgeleri

Polonya Konsolosluğu’na ya da Polonya Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunacak olan kişiler ve Polonya Konsolosluğu’na konsolosluk işlemleri için başvuru yapan Polonya vatandaşları başvurularını ikamet ettikleri ilde bulunan ya da bu ile en yakın olan Polonya Konsolosluğu’na yapmalıdır.

Polonya Konsolosluğu’na vize başvurusu ya da konsolosluk işlemleri başvurusu yapacak kişiler başvurularını yapmadan önce, İşlemlerinin hangi Polonya Konsolosluğu’nun yetki alanına girdiğini kontrol etmelidir.

İstanbul’da ve İstanbul’a yakın illerde ikamet eden kişiler vize konsolosluk işlemleri için İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

İstanbul’da ve İstanbul çevresinde  ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları vize ve konsolosluk işlemlerini Polonya İstanbul Başkonsolosluğu vasıtası yapabilirler.

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 08:30 – 16:30

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri

Polonya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Polonya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

01.01.2016
06.01.2016
28.03.2016
03.05.2016
19.05.2016
26.05.2016
04/05/06/07.07.2016
15.08.2016
30.08.2016
12/13/14/15.09.2016
01.11.2016
11.11.2016
26.12.2016
Yeni Yıl/ New year
Three Kings Day
Easter Monday/Paskalya
May 3rd Constitution Day
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
Corpus Christi
Ramazan Bayramı
Assumption Of The Virgin Mary
Zafer Bayramı
Kurban Bayramı
All Saints’ Day
Bağımsızlık Günü
Noel Bayramı / Christmas

Ankara ve Ankara çevresinde bulunan illerde ikamet eden kişilerin vize ve konsolosluk işlemleri Polonya Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanında yer almaktadır.

Polonya Ankara Büyükelçiliği Görev Alanı

Ankara ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Polonya vize süreçleriyle alakalı işlemlerini Polonya Ankara Büyükelçiliği’nden yapabilirler.

Polonya Büyükelçiliği’nin Görevleri

Polonya Büyükelçiliği Ankara, Polonya’yı Türkiye’de temsil eden Polonyadevletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil eder. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur. Polonya’nın, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

Polonya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 09:00 – 17:00

Polonya Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri

Polonya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Polonya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

01.01.2016
06.01.2016
28.03.2016
03.05.2016
19.05.2016
26.05.2016
04/05/06/07.07.2016
15.08.2016
30.08.2016
12/13/14/15.09.2016
01.11.2016
11.11.2016
26.12.2016
Yeni Yıl/ New year
Three Kings Day
Easter Monday/Paskalya
May 3rd Constitution Day
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
Corpus Christi
Ramazan Bayramı
Assumption Of The Virgin Mary
Zafer Bayramı
Kurban Bayramı
All Saints’ Day
Bağımsızlık Günü
Noel Bayramı / Christmas

Polonya’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği dışında Antalya Fahri Konsolosluğu, İzmir Fahri Konsolosluğu ve Mersin Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Bu illerde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Polonya Fahri Konsolosluklarına başvuruda bulunabilirler.

Polonya Fahri Konsolosluklarının ya da Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezlerinin yalnızca başvuruları kabul ettikleri, karar konusunda yetkili olmadıkları unutulmamalıdır.

Polonya Vizesi ve Konsolosluk İşlemleri Hakkında Önemli Bilgiler 

 • 18 yaşından küçük (reşit olmayan) kişiler vize başvurularını anne ve baba tarafından veya yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini gösterir muvafakatname ile yapmalıdır.
 • Vize başvurusunda kullanılacak seyahat belgesi vizenin bitiş tarihini takiben en az 3 ay daha geçerli olmalı ve seyahat belgesinde (pasaportta) vizenin belirtileceği en az iki boş sayfanızın olmaması durumunda, başvuru yapılmadan önce yeni bir pasaport alınmalıdır.
 • Vize başvuruları 15- 30 iş günü içerisinde sonuçlandığından vize başvurusu seyahat tarihinden en az 30 gün önce yapılmalıdır.
 • Polonya Konsolosluğuna başvuruda bulunurken Polonya ve Türkiye resmi tatilleri (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) nedeniyle işlem sürelerinin uzaması söz konusu olabileceği için başvurunun bu tarihlere denk gelip gelmediğini göz önünde bulundurulmalıdır.
 • – Vize başvurusuyla ilgili herhangi bir durumda Ankara’da ki Polonya Büyükelçiliği ya da İstanbul’da ki Polonya Başkonsolosluğu, vize başvurusunda bulunan kişi ile fazladan bir görüşme talep edebilir.

POLONYA

Genel Özellikleri

 • BaşkentiVarşova
 • Telefon Kodu+48
 • Kuruluş Tarihi
 • Nüfusu38,53 milyon (2013)
 • Milli MarşıMazurek Dąbrowskiego
 • Para BirimiZłoty
 • Polonya Ankara BüyükelçiliğiAtatürk Bulvarı, No: 241 Kavaklıdere, Ankara
Polonya Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

POLONYA vizesi almak için gerekli evraklar

Şirket sahipleri için Polonya vizesi

Şirket sahipleri için Turistik Polonya vizesi Polonya vizesi almak için en az 6 ay geçerli Pasaportunuzun bulunması gerekmektedir. (Pasaportlarınız son 10 yıldan eski olmamalıdır.) 2 adet biyometrik fotoğrafınız olmalıdır. ( 5...Detaylı Bilgi

Çalışanlar için Polonya vizesi

Çalışanlar için Turistik Polonya vizesi (Çalışanlar için Polonya Vizesi) Polonya vizesi almak için en az 6 ay geçerli Pasaportunuzun bulunması gerekmektedir. (Pasaportlarınız son 10 yıldan eski olmamalıdır.) Polonya vizesi almak...Detaylı Bilgi

Devlet memurları için Polonya vizesi

DEVLET MEMURLARI İÇİN POLONYA VİZESİ Devlet memurları için Turistik Polonya vizesi Polonya vizesi almak için en az 6 ay geçerli Pasaportunuzun bulunması gerekmektedir. (Pasaportlarınız son 10 yıldan eski olmamalıdır.)...Detaylı Bilgi

Esnaf ve Sanatkârlar için Polonya vizesi

ESNAF VE SANATKâRLAR İÇİN POLONYA VİZESİ Esnaf ve Sanatkârlar için Turistik Polonya vizesi Polonya vizesi almak için en az 6 ay geçerli Pasaportunuzun bulunması gerekmektedir. (Pasaportlarınız son 10 yıldan...Detaylı Bilgi

Doktor, Avukat ve Eczacılar için Polonya vizesi

DOKTOR, AVUKAT VE ECZACILAR İÇİN POLONYA VİZESİ Doktor, Avukat ve Eczacılar için Turistik Polonya vizesi Polonya’ya ticari vize almak için antetli kağıdına kaşeli ve imza yetkisi tarafından imzalanmış olan,...Detaylı Bilgi

Emekliler için Polonya vizesi

Emekliler için Polonya vizesi Polonya vizesi almak için en az 6 ay geçerli olan pasaportunuz olmalıdır. (Pasaportunuz son 10 yıldan eski olmamalıdır.) Polonya vizesi almak için 2 adet biyometrik...Detaylı Bilgi

Ev Hanımları için Polonya vizesi

EV HANIMLARI İÇİN POLONYA VİZESİ Ev Hanımları için Polonya vizesi Polonya vizesi almak için en az 6 ay geçerli olan pasaportunuz olmalıdır. (Pasaportunuz son 10 yıldan eski olmamalıdır.) Polonya...Detaylı Bilgi

Öğrenciler için Polonya vizesi

ÖĞRENCİLER İÇİN POLONYA VİZESİ Öğrenciler için Polonya vizesi Polonya vizesi almak için en az 6 ay geçerli olan pasaportunuz olmalıdır. (Pasaportunuz son 10 yıldan eski olmamalıdır.) Polonya vizesi almak...Detaylı Bilgi