MISIR VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Mısır Vizesi

Mısır Vize Başvurusu

Mısır Vizesi almayı planlayan T.C. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Mısır vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Mısır vizesi almak isteyen  20 yaşaltı veya 45 yaşüstü kişiler için geçerli olan Mısır Vizesi uygulaması, 2013 yılından itibaren artık geçerliliği kalmamıştır.

Ancak T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, Mısır’a 90 gün süre ikameli seyahatlerinde Mısır vizesinden muaftırlar.

Mısır Konsolosluğu, Mısır vizesi için başvuruda bulunmak isteyen Türk vatandaşları veya T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu vatandaşların, seyahatlerinden en az 1 ay öncesinde işlemlere başlaması gerektiği konusunda uyarıda bulunmaktadır.

Mısır Vizesi için Gereken Evraklar

Vize başvurusunda bulunacak kişiler, pasaportlarının geçerlilik süresinin, Mısır seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olduğundan emin olmalıdır. 10 yıldan eski, yırtık ve yıpranmış pasaportla yapılan başvuruları, Mısır Konsolosluğu geri çevirmektedir. Mısır vizesi basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması gerekir.

Mısır vize işlem başvurusunda en önemli resmi belge olan Mısır Vize Başvuru Formu; Mısır vize talebinde bulunan kişi hakkında resmi makamların bilgi edinebilmesi amacıyla hazırlanmaktadır. İngilizce ve Türkçe doldurulan başvuru formunun, eksiksiz ve okunaklı bir şekilde sunulan kişisel belgelerle birbirini desteklemesi çok önemlidir.

Mısır Konsolosluğu, Mısır vize başvuru sahiplerinin, başvuru sırasında sundukları evrakların; kişisel durumlarını net bir şekilde açıklayıcı nitelikte olmasını talep etmektedir. Çalışma durumu, eğitim durumu, finansal durum ve akar/gelir mal varlığını kanıtlayıcı belgelerin beyanı  istenmektedir.

Mısır Vizesi Ücreti?

Mısır vize ücreti seyahatinizin süresine, tek ve çift girişli vizenize göre değişiklik gösterecektir. Mısır vize ücretlerini seyahatinizin içeriği ve tarih aralıklarını belirlerken; Mısır Konsolosluğu’nun belli aralıklarla yaptığı vize ücretlerindeki düzenlemeleri kontrol ederek planlamanıda fayda bulunmaktadır.

Mısır Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mısır vize işlem prosedürü, beyan edilen başvuru dosyasının eksiksiz sunulması halinde maksimum 15 iş günü içerisinde sonuçlanması mümkün olurken; bu süre konsolosluk yetkililerinin ek evrak, ek süre talebinde bulunması durumunda Mısır vize işlemlerinin  sonuçlanma süreci uzayabilmektedir.

MISIR

Genel Özellikleri

  • BaşkentiKahire
  • Telefon Kodu+20
  • Kuruluş Tarihi
  • Nüfusu82,06 milyon (2013)
  • Ulusal Marşı, bilir, bilir, bilir
  • Para BirimiMısır lirası
  • Mısır Ankara BüyükelçiliğiAtatürk Bulvarı. 126, 06680 Kavaklıdere, Ankara
Mısır Vizesi Hakkında Genel Bilgiler