MISIR VİZESİ

MISIR

Genel Özellikleri

  • BaşkentiKahire
  • Telefon Kodu+20
  • Kuruluş Tarihi
  • Nüfusu82,06 milyon (2013)
  • Milli MarşıBiladi, Biladi, Biladi
  • Para BirimiMısır lirası
  • Mısır Ankara BüyükelçiliğiAtatürk Bulvarı. 126, 06680 Kavaklıdere, Ankara
Mısır Vizesi

Mısır Vizesi

Mısır Vize Başvurusu

Mısır Devleti’ne seyahat etmeyi planlayan T.C. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Mısır vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. MISIR VİZESİ

Mısır’a seyahat etmek isteyen  20 yaşaltı veya 45 yaşüstü kişiler için geçerli olan Mısır Kapı Vizesi uygulaması, 2013 yılından itibaren artık geçerliliği kalmamıştır.

Ancak T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, Mısır’a 90 gün süre ikameli seyahatlerinde Mısır vizesinden muaftırlar.

Mısır Konsolosluğu, Mısır vizesi için başvuruda bulunmak isteyen Türk vatandaşları veya T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu vatandaşların, Mısır’a seyahatlerinden en az 1 ay öncesinde işlemlere başlaması gerektiği konusunda uyarıda bulunmaktadır.

Mısır’a seyahat amacına göre; Mısır Turistik Vize, Mısır Ticari Vize ve Mısır Aile Ziyareti Vizesi  kategorilerinde kısa süreli Mısır vizesi başvurusu, Mısır Türkiye dış temsilciliklerine yapılabilmektedir. Mısır dış temcilikleri olarak görev yürüten Mısır Büyükelçiliği Kavaklıdere Ankara adresinde; Mısır Konsolosluğu Bebek İstanbul’da bulunmaktadır.

Mısır Vizesi için Gereken Evraklar

Mısır vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, pasaportlarının geçerlilik süresinin, Mısır seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olduğundan emin olmalıdır. 10 yıldan eski, yırtık ve yıpranmış pasaportla yapılan başvuruları, Mısır Konsolosluğu geri çevirmektedir. Mısır vizesi basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması gerekir.

Mısır vize işlem başvurusunda en önemli resmi belge olan Mısır Vize Başvuru Formu; Mısır vize talebinde bulunan kişi hakkında resmi makamların bilgi edinebilmesi amacıyla hazırlanmaktadır. İngilizce ve Türkçe doldurulan başvuru formunun, eksiksiz ve okunaklı bir şekilde sunulan kişisel belgelerle birbirini desteklemesi çok önemlidir.

Mısır Konsolosluğu, Mısır vize başvuru sahiplerinin, başvuru sırasında sundukları evrakların; kişisel durumlarını net bir şekilde açıklayıcı nitelikte olmasını talep etmektedir. Çalışma durumu, eğitim durumu, finansal durum ve akar/gelir mal varlığını kanıtlayıcı belgelerin beyanı  istenmektedir.

Mısır Vizesi Ücreti?

Mısır vize ücreti seyahatinizin süresine, tek ve çift girişli vizenize göre değişiklik gösterecektir. Mısır vize ücretlerini seyahatinizin içeriği ve tarih aralıklarını belirlerken; Mısır Konsolosluğu’nun belli aralıklarla yaptığı vize ücretlerindeki düzenlemeleri kontrol ederek planlamanıda fayda bulunmaktadır.

Mısır Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mısır vize işlem prosedürü, beyan edilen başvuru dosyasının eksiksiz sunulması halinde maksimum 15 iş günü içerisinde sonuçlanması mümkün olurken; bu süre konsolosluk yetkililerinin ek evrak, ek süre talebinde bulunması durumunda Mısır vize işlemlerinin  sonuçlanma süreci uzayabilmektedir.